04015SS-24N-AL-00
DigiKey Part Number
12-04015SS-24N-AL-00-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
04015SS-24N-AL-00
Description
FAN AXIAL 40X15MM 24VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 24VDC Square - 40mm L x 40mm H Sleeve 7.4 CFM (0.207m³/min) 3 Wire Leads
Category
Features
Auto Restart, Locked Rotor Sensor
Mfr
Noise
32.0dB
Series
Power (Watts)
1.2 W
Packaging
Box
RPM
Part Status
Active
Termination
3 Wire Leads
Voltage - Rated
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Size / Dimension
Square - 40mm L x 40mm H
Current Rating (Amps)
0.050A
Width
15.00mm
Voltage Range
10 ~ 25.2VDC
Air Flow
7.4 CFM (0.207m³/min)
Material - Frame
Plastic
Static Pressure
0.270 in H2O (67.3 Pa)
Material - Blade
Plastic
Bearing Type
Sleeve
Lifetime @ Temp.
40000 Hrs @ 40°C