LB26WKG01-5C12-JC
DigiKey Part Number
LB26WKG01-5C12-JC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LB26WKG01-5C12-JC
Description
SWITCH PUSH DPDT 0.4VA 28V
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
EDA/CAD Models
LB26WKG01-5C12-JC Models
Color - Actuator/Cap
Clear (Red Filter/Diffuser)
Illumination Type, Color
LED, Red
Part Status
Active
Illumination Voltage (Nominal)
12 VDC
Termination Style
Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Panel Cutout Dimensions
Circular - 22.00mm Dia
Switch Function
On-On
Operating Temperature
-25°C ~ 50°C
Current Rating (Amps)
0.4VA (AC/DC)
Mechanical Life
200,000 Cycles
Voltage Rating - AC
28 V
Voltage Rating - DC
28 V