JWM11RA1A
JWM11RA1A
IP Rated Switches | Datasheet Preview
JWM11RA1A
DigiKey Part Number
360-1483-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
JWM11RA1A
Description
SWITCH ROCKER SPST 10A 125V
Detailed Description
Rocker Switch SPST 10A (AC) 125 V Panel Mount, Snap-In
EDA/CAD Models
JWM11RA1A Models
Category
Color - Actuator/Cap
Black
Mfr
Actuator Marking
O I
Series
Termination Style
Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Packaging
Bulk
Ingress Protection
Dust Proof
Panel Cutout Dimensions
Rectangular - 24.00mm x 15.40mm
Circuit
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C
Voltage Rating - AC
125 V