FR01AR16PB-S
DigiKey Part Number
360-3298-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FR01AR16PB-S
Description
SWITCH ROTARY DIP HEX 0.1A 5V
Detailed Description
Dip Switch Hexadecimal 16 Position Panel Mount Rotary with Shaft Actuator 100mA 5VDC
EDA/CAD Models
FR01AR16PB-S Models
Height Above Board
1.104" (28.05mm)
Series
Mounting Type
Panel Mount
Packaging
Tube
Pitch
0.100" (2.54mm), Full
Circuit
Hexadecimal
Number of Positions
16
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Current Rating (Amps)
100mA
Voltage Rating
5VDC
Length
0.516" (13.11mm)