RP131K181D-TR is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Nisshinbo Micro Devices Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Nisshinbo Micro Devices Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1A DFN(PL)1820-6
What is a Voltage Regulator Another Teaching Moment | Digi-Key Electronics
RP131K181D-TR
DigiKey Part Number
RP131K181D-TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RP131K181D-TR
Description
IC REG LINEAR 1.8V 1A DFN
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
90 µA
Series
PSRR
70dB (1kHz)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Control Features
Enable
Part Status
Active
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Output Type
Mounting Type
Surface Mount
Number of Regulators
1
Package / Case
6-UFDFN Exposed Pad
Voltage - Input (Max)
6.5V
Supplier Device Package
DFN(PL)1820-6
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V
Base Product Number
Voltage Dropout (Max)
1.1V @ 1A