RP101N251D-TR-FE
DigiKey Part Number
RP101N251D-TR-FE-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RP101N251D-TR-FE
Description
IC REG LINEAR 2.5V 300MA SOT23-5
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 300mA SOT-23-5
Category
Voltage Dropout (Max)
0.25V @ 150mA
Mfr
Current - Output
Series
Current - Quiescent (Iq)
25 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Control Features
Enable
Part Status
Active
Protection Features
Over Current
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Output Type
Mounting Type
Surface Mount
Number of Regulators
1
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Voltage - Input (Max)
5.25V
Supplier Device Package
SOT-23-5
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V