NR1620GK075AE4S
DigiKey Part Number
2129-NR1620GK075AE4STR-ND - Tape & Reel (TR)
2129-NR1620GK075AE4SCT-ND - Cut Tape (CT)
2129-NR1620GK075AE4SDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NR1620GK075AE4S
Description
IC REG LINEAR 0.75V DFN1212-6-GK
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA DFN1212-6-GK
Category
Voltage Dropout (Max)
0.161V @ 150mA
Mfr
Current - Output
Series
Current - Quiescent (Iq)
900 nA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
PSRR
90dB ~ 60dB (1kHz ~ 100kHz)
Part Status
Active
Control Features
Current Limit
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Under Voltage Lockout (UVLO)
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
5.5V
Package / Case
6-XFDFN Exposed Pad
Voltage - Output (Min/Fixed)
0.75V