NJM78L12UA-TE1
DigiKey Part Number
2129-NJM78L12UA-TE1TR-ND - Tape & Reel (TR)
2129-NJM78L12UA-TE1CT-ND - Cut Tape (CT)
2129-NJM78L12UA-TE1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NJM78L12UA-TE1
Description
IC REG LINEAR 12V 100MA SOT89-3
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 100mA SOT-89-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
NJM78L12UA-TE1 Models
Current - Quiescent (Iq)
6.5 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
PSRR
62dB (120Hz)
Protection Features
Over Temperature, Short Circuit
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Package / Case
TO-243AA
Voltage - Input (Max)
35V
Supplier Device Package
SOT-89-3
Voltage - Output (Min/Fixed)
12V