CT-6ETV103 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
TT Electronics/BI
In Stock: 10 161
Datasheet
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 417
Datasheet
Bourns Inc.
In Stock: 0
TT Electronics/BI
In Stock: 591
In Stock: 117
In Stock: 14
In Stock: 41
Vishay Sfernice
In Stock: 808
Vishay Sfernice
In Stock: 768
10 kOhms 0.5W, 1/2W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 1.0 Turn Top Adjustment
CT-6ETV103
DigiKey Part Number
563-CT-6ETV103TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CT-6ETV103
Description
TRIMMER 10K OHM 0.5W PC PIN TOP
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CT-6ETV103 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Manufacturer
Nidec Components
Number of Turns
1.0
Series
Adjustment Type
Top Adjustment
Packaging
Tape & Box (TB)
Resistive Material
Cermet
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Resistance
10 kOhms
Termination Style
PC Pins
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Size / Dimension
Square - 0.276" x 0.276" Face (7.00mm x 7.00mm)
Tolerance
±10%