UWF1A330MCL1GB is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Nichicon
In Stock: 1 282
Datasheet
Similar
Nichicon
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 441
Cornell Dubilier Knowles
Cornell Dubilier Knowles
Panasonic Industry
Panasonic Industry
Chemi-Con
In Stock: 74
33 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor® Episode Nine: You Callin' Me?
UWF1A330MCL1GB
DigiKey Part Number
493-9706-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UWF1A330MCL1GB
Description
CAP ALUM 33UF 20% 10V SMD
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UWF1A330MCL1GB Models
Category
Applications
Mfr
Ripple Current @ Low Frequency
40 mA @ 120 Hz
Series
Ripple Current @ High Frequency
80 mA @ 100 kHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Impedance
2.6 Ohms
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.217" (5.50mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
Voltage - Rated
10 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - SMD
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C