UPW2E4R7MPD is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Nichicon
In Stock: 1 288
Datasheet
Similar
Nichicon
In Stock: 3 058
Datasheet
Similar
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Cornell Dubilier Knowles
4.7 µF 250 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
UPW2E4R7MPD
DigiKey Part Number
493-2021-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPW2E4R7MPD
Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 250V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UPW2E4R7MPD Models
Ripple Current @ Low Frequency
50 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
80 mA @ 10 kHz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Voltage - Rated
250 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C