UPW1H471MHD
DigiKey Part Number
493-1911-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPW1H471MHD
Description
CAP ALUM 470UF 20% 50V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
470 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
UPW1H471MHD Models
Category
Ratings
Ripple Current @ Low Frequency
1.125 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.5 A @ 100 kHz
Part Status
Not For New Designs
Impedance
60 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Voltage - Rated
50 V
Height - Seated (Max)
0.787" (20.00mm)
Lifetime @ Temp.
7000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C