UPA1C331MPD1TA
DigiKey Part Number
493-UPA1C331MPD1TACT-ND - Cut Tape (CT)
UPA1C331MPD1TA-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPA1C331MPD1TA
Description
CAP ALUM 330UF 20% 16V RADIAL TH
Detailed Description
330 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
UPA1C331MPD1TA Models
Ripple Current @ Low Frequency
409.5 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Impedance
90 mOhms
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Voltage - Rated
16 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C