GWC1H151MCO1GS
DigiKey Part Number
GWC1H151MCO1GTR-ND - Tape & Reel (TR)
493-GWC1H151MCO1GSCT-ND - Cut Tape (CT)
493-GWC1H151MCO1GSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GWC1H151MCO1GS
Description
50V 150F HYBRID POLYMER CHIP CHI
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
150 µF 50 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 17mOhm 4000 Hrs @ 135°C
Category
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 135°C
Manufacturer
Nichicon
Operating Temperature
-55°C ~ 135°C
Series
Applications
General Purpose
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ Low Frequency
750 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
5 A @ 100 kHz
Type
Hybrid
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Capacitance
150 µF
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Surface Mount
ESR (Equivalent Series Resistance)
17mOhm