PXN8R3-30QLJ is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Similar
Texas Instruments
In Stock: 2 722
Datasheet
Similar
Texas Instruments
In Stock: 0
Datasheet
Taiwan Semiconductor Corporation
N-Channel 30 V 11.4A (Ta), 31A (Tc) 1.7W (Ta), 12.5W (Tc) Surface Mount MLPAK33
8-Power VDFN
PXN8R3-30QLJ
DigiKey Part Number
1727-PXN8R3-30QLJTR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-PXN8R3-30QLJCT-ND - Cut Tape (CT)
1727-PXN8R3-30QLJDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PXN8R3-30QLJ
Description
PXN8R3-30QL/SOT8002/MLPAK33
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
PXN8R3-30QLJ Models
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
8.3mOhm @ 11.4A, 10V
Mfr
Vgs(th) (Max) @ Id
2.2V @ 250µA
Series
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
15.9 nC @ 10 V
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
760 pF @ 15 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
1.7W (Ta), 12.5W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
30 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C