PXN2R9-100RSJ
DigiKey Part Number
1727-PXN2R9-100RSJTR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-PXN2R9-100RSJCT-ND - Cut Tape (CT)
1727-PXN2R9-100RSJDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PXN2R9-100RSJ
Description
PXN2R9-100RS/SOT8038/MLPAK56
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 100 V 180A (Ta) 181W (Ta) Surface Mount MLPAK56
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
74 nC @ 10 V
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
4892 pF @ 50 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
181W (Ta)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
MLPAK56
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
2.9mOhm @ 25A, 10V