PSMN4R8-100YSEX is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Renesas Electronics Corporation
In Stock: 0
Datasheet
N-Channel 100 V 120A (Tc) 294W (Tc) Surface Mount LFPAK56, Power-SO8
PSMN4R8-100YSEX
DigiKey Part Number
1727-PSMN4R8-100YSEXTR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-PSMN4R8-100YSEXCT-ND - Cut Tape (CT)
1727-PSMN4R8-100YSEXDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PSMN4R8-100YSEX
Description
PSMN4R8-100YSE/SOT1023/4 LEADS
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
3.6V @ 1mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
120 nC @ 10 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
8290 pF @ 50 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
294W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
LFPAK56, Power-SO8
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
4.8mOhm @ 25A, 10V