PSMN4R0-60YS,115
DigiKey Part Number
1727-2470-2-ND - Tape & Reel (TR)
1727-2470-1-ND - Cut Tape (CT)
1727-2470-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PSMN4R0-60YS,115
Description
MOSFET N-CH 60V 74A LFPAK56
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 60 V 74A (Tc) 130W (Tc) Surface Mount LFPAK56, Power-SO8
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PSMN4R0-60YS,115 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 1mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
56 nC @ 10 V
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
3501 pF @ 30 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
130W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
60 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
LFPAK56, Power-SO8
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
4mOhm @ 15A, 10V