PSMN4R0-40YS,115
DigiKey Part Number
1727-4273-2-ND - Tape & Reel (TR)
1727-4273-1-ND - Cut Tape (CT)
1727-4273-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PSMN4R0-40YS,115
Description
MOSFET N-CH 40V 100A LFPAK56
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 40 V 100A (Tc) 106W (Tc) Surface Mount LFPAK56, Power-SO8
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PSMN4R0-40YS,115 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 1mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
38 nC @ 10 V
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Discontinued at DigiKey
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2410 pF @ 20 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
106W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
40 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
LFPAK56, Power-SO8
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
4.2mOhm @ 15A, 10V