PSMN2R0-40YLDX
DigiKey Part Number
1727-PSMN2R0-40YLDXTR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-PSMN2R0-40YLDXCT-ND - Cut Tape (CT)
1727-PSMN2R0-40YLDXDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PSMN2R0-40YLDX
Description
MOSFET N-CH 40V 180A LFPAK56
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 40 V 180A (Tc) 166W (Tc) Surface Mount LFPAK56, Power-SO8
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
2.05V @ 1mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
92 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
6581 pF @ 20 V
Part Status
Active
FET Feature
Schottky Diode (Body)
FET Type
Power Dissipation (Max)
166W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
40 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
LFPAK56, Power-SO8
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
2.1mOhm @ 25A, 10V