PSMN027-100BS,118 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Nexperia USA Inc.
In Stock: 7 200
Datasheet
Similar
onsemi
In Stock: 296
Datasheet
onsemi
In Stock: 282
In Stock: 869
In Stock: 0
In Stock: 898
Infineon Technologies
Infineon Technologies
IXYS
IXYS
In Stock: 1
In Stock: 151
In Stock: 908
Rohm Semiconductor
STMicroelectronics
In Stock: 857
N-Channel 100 V 37A (Tc) 103W (Tc) Surface Mount D2PAK
PSMN027-100BS,118
DigiKey Part Number
1727-7210-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PSMN027-100BS,118
Description
MOSFET N-CH 100V 37A D2PAK
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 1mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
30 nC @ 10 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Obsolete
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1624 pF @ 50 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
103W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
D2PAK
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
26.8mOhm @ 15A, 10V