PSMN013-100BS,118
DigiKey Part Number
1727-7104-2-ND - Tape & Reel (TR)
1727-7104-1-ND - Cut Tape (CT)
1727-7104-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PSMN013-100BS,118
Description
MOSFET N-CH 100V 68A D2PAK
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 100 V 68A (Tc) 170W (Tc) Surface Mount D2PAK
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 1mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
59 nC @ 10 V
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Obsolete
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
3195 pF @ 50 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
170W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
D2PAK
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
13.9mOhm @ 15A, 10V