PNE20060CPE-QZ is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Nexperia USA Inc.
In Stock: 4 460
Datasheet
Diode Array 1 Pair Common Cathode 200 V 3A Surface Mount TO-277, 3-PowerDFN
Recovery Rectifiers in CFP15B | Datasheet Preview
PNE20060CPE-QZ
DigiKey Part Number
1727-PNE20060CPE-QZTR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-PNE20060CPE-QZCT-ND - Cut Tape (CT)
1727-PNE20060CPE-QZDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PNE20060CPE-QZ
Description
DIODE ARRAY GP 200V 3A CFP15B
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Manufacturer
Nexperia USA Inc.
Reverse Recovery Time (trr)
30 ns
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 µA @ 200 V
Part Status
Active
Operating Temperature - Junction
175°C
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Grade
Automotive
Technology
Standard
Qualification
AEC-Q101
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
200 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
3A
Package / Case
TO-277, 3-PowerDFN
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
940 mV @ 3 A