PNE200100CPEZ
DigiKey Part Number
1727-PNE200100CPEZTR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-PNE200100CPEZCT-ND - Cut Tape (CT)
1727-PNE200100CPEZDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PNE200100CPEZ
Description
DIODE ARRAY GP 200V 5A CFP15B
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode Array 1 Pair Common Cathode 200 V 5A Surface Mount TO-277, 3-PowerDFN
Category
Reverse Recovery Time (trr)
30 ns
Manufacturer
Nexperia USA Inc.
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 µA @ 200 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature - Junction
175°C (Max)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Qualification
AEC-Q101
Technology
Standard
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
200 V
Package / Case
TO-277, 3-PowerDFN
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
5A
Supplier Device Package
CFP15B
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
950 mV @ 5 A
Base Product Number
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)