PMZB950UPEYL
DigiKey Part Number
1727-2333-2-ND - Tape & Reel (TR)
1727-2333-1-ND - Cut Tape (CT)
1727-2333-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PMZB950UPEYL
Description
MOSFET P-CH 20V 500MA DFN1006B-3
Customer Reference
Detailed Description
P-Channel 20 V 500mA (Ta) 360mW (Ta), 2.7W (Tc) Surface Mount DFN1006B-3
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
950mV @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
2.1 nC @ 4.5 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Vgs (Max)
±8V
Part Status
Discontinued at DigiKey
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
43 pF @ 10 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
360mW (Ta), 2.7W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
20 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
DFN1006B-3
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
1.2V, 4.5V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
1.4Ohm @ 500mA, 4.5V