PMEG60T50ELPX
DigiKey Part Number
1727-7808-2-ND - Tape & Reel (TR)
1727-7808-1-ND - Cut Tape (CT)
1727-7808-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PMEG60T50ELPX
Description
DIODE SCHOTTK 60V 5A SOD128/CFP5
Detailed Description
Diode 60 V 5A Surface Mount SOD-128/CFP5
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PMEG60T50ELPX Models
Category
Reverse Recovery Time (trr)
16 ns
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
1.8 µA @ 60 V
Capacitance @ Vr, F
560pF @ 1V, 1MHz
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
60 V
Supplier Device Package
SOD-128/CFP5
Current - Average Rectified (Io)
5A
Operating Temperature - Junction
175°C (Max)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
690 mV @ 5 A
Base Product Number
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)