PMEG60T30ELR-QX
DigiKey Part Number
1727-PMEG60T30ELR-QXTR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-PMEG60T30ELR-QXCT-ND - Cut Tape (CT)
1727-PMEG60T30ELR-QXDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PMEG60T30ELR-QX
Description
DIODE SCHOTTKY 60V 3A SOD123W
Detailed Description
Diode 60 V 3A Surface Mount SOD-123W
EDA/CAD Models
PMEG60T30ELR-QX Models
Category
Reverse Recovery Time (trr)
17 ns
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
1.8 µA @ 60 V
Capacitance @ Vr, F
580pF @ 1V, 1MHz
Part Status
Active
Grade
Automotive
Technology
Qualification
AEC-Q101
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
60 V
Mounting Type
Current - Average Rectified (Io)
3A
Package / Case
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
620 mV @ 3 A
Supplier Device Package
SOD-123W
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Operating Temperature - Junction
175°C