PMEG60T20ELRX
DigiKey Part Number
1727-7518-2-ND - Tape & Reel (TR)
1727-7518-1-ND - Cut Tape (CT)
1727-7518-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PMEG60T20ELRX
Description
DIODE SCHOTTKY 60V 2A SOD123W
Detailed Description
Diode 60 V 2A Surface Mount SOD-123W
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
1.2 µA @ 60 V
Mfr
Capacitance @ Vr, F
370pF @ 1V, 1MHz
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q101
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
60 V
Package / Case
Current - Average Rectified (Io)
2A
Supplier Device Package
SOD-123W
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
620 mV @ 2 A
Operating Temperature - Junction
175°C (Max)
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)