PMEG45T15EPDZ
DigiKey Part Number
1727-PMEG45T15EPDZTR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-PMEG45T15EPDZCT-ND - Cut Tape (CT)
1727-PMEG45T15EPDZDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PMEG45T15EPDZ
Description
DIODE SCHOTTKY 45V 15A CFP15
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 45 V 15A Surface Mount CFP15
Category
Reverse Recovery Time (trr)
20 ns
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 µA @ 45 V
Capacitance @ Vr, F
2200pF @ 1V, 1MHz
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
45 V
Supplier Device Package
CFP15
Current - Average Rectified (Io)
15A
Operating Temperature - Junction
150°C (Max)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
580 mV @ 15 A
Base Product Number
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)