PMEG45T10EXD-QX
DigiKey Part Number
1727-PMEG45T10EXD-QXTR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-PMEG45T10EXD-QXCT-ND - Cut Tape (CT)
1727-PMEG45T10EXD-QXDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PMEG45T10EXD-QX
Description
DIODE SCHOTTKY 45V 1A SOD323HP
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 45 V 1A Surface Mount SOD323HP
Category
Reverse Recovery Time (trr)
8 ns
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
20 µA @ 45 V
Capacitance @ Vr, F
130pF @ 4V, 1MHz
Part Status
Active
Grade
Automotive
Technology
Qualification
AEC-Q101
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
45 V
Mounting Type
Current - Average Rectified (Io)
1A
Package / Case
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
520 mV @ 1 A
Supplier Device Package
SOD323HP
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Operating Temperature - Junction
175°C