PMEG40T10ERX | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | PMEG40T10ERX |
Description | DIODE SCHOTTKY 40V 1A SOD123W |
Manufacturer Standard Lead Time | 16 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Diode 40 V 1A Surface Mount SOD-123W |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | PMEG40T10ERX Models |
Category | Current - Reverse Leakage @ Vr 22 µA @ 40 V |
Mfr | Capacitance @ Vr, F 350pF @ 1V, 1MHz |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Grade Automotive |
Part Status Active | Qualification AEC-Q101 |
Technology | Mounting Type |
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 40 V | Package / Case |
Current - Average Rectified (Io) 1A | Supplier Device Package SOD-123W |
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 400 mV @ 1 A | Operating Temperature - Junction 175°C (Max) |
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | Base Product Number |