PMEG4005EJF is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 7 611
Datasheet
Diode 40 V 500mA Surface Mount SOD-323F
PMEG4005EJF
DigiKey Part Number
1727-PMEG4005EJFTR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-PMEG4005EJFCT-ND - Cut Tape (CT)
1727-PMEG4005EJFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PMEG4005EJF
Description
DIODE SCHOTTKY 40V 500MA SOD323F
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 µA @ 40 V
Capacitance @ Vr, F
43pF @ 1V, 1MHz
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
40 V
Supplier Device Package
SOD-323F
Current - Average Rectified (Io)
500mA
Operating Temperature - Junction
150°C (Max)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
470 mV @ 500 mA