PMEG3002EEFZ
DigiKey Part Number
1727-PMEG3002EEFZTR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-PMEG3002EEFZCT-ND - Cut Tape (CT)
1727-PMEG3002EEFZDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PMEG3002EEFZ
Description
DIODE SCHOTTK 30V 200MA DFN06032
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 30 V 200mA Surface Mount DFN0603-2
Category
Reverse Recovery Time (trr)
2 ns
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
2.1 µA @ 30 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Capacitance @ Vr, F
7pF @ 10V, 1MHz
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
30 V
Supplier Device Package
DFN0603-2
Current - Average Rectified (Io)
200mA
Operating Temperature - Junction
150°C (Max)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
520 mV @ 200 mA
Base Product Number
Speed
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed