PMEG2015EA,115 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | PMEG2015EA,115 |
Description | DIODE SCHOTTKY 20V 1.5A SOD323 |
Customer Reference | |
Detailed Description | Diode 20 V 1.5A Surface Mount SOD-323 |
Datasheet | Datasheet |
Category | Current - Reverse Leakage @ Vr 50 µA @ 15 V |
Mfr | Capacitance @ Vr, F 25pF @ 5V, 1MHz |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Grade Automotive |
Part Status Discontinued at DigiKey | Qualification AEC-Q101 |
Technology | Mounting Type |
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 20 V | Package / Case |
Current - Average Rectified (Io) 1.5A | Supplier Device Package SOD-323 |
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 660 mV @ 1.5 A | Operating Temperature - Junction -65°C ~ 125°C |
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | Base Product Number |