PMEG2010EXD-QX
DigiKey Part Number
1727-PMEG2010EXD-QXTR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-PMEG2010EXD-QXCT-ND - Cut Tape (CT)
1727-PMEG2010EXD-QXDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PMEG2010EXD-QX
Description
PMEG2010EXD-Q/SOD323HP/SO2
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 20 V 1A Surface Mount SOD323HP
Category
Reverse Recovery Time (trr)
6.3 ns
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 µA @ 20 V
Capacitance @ Vr, F
105pF @ 1V, 1MHz
Part Status
Active
Grade
Automotive
Technology
Qualification
AEC-Q101
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
20 V
Mounting Type
Current - Average Rectified (Io)
1A
Package / Case
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
500 mV @ 1 A
Supplier Device Package
SOD323HP
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Operating Temperature - Junction
175°C