PMEG2010ER,115
DigiKey Part Number
1727-5192-2-ND - Tape & Reel (TR)
1727-5192-1-ND - Cut Tape (CT)
1727-5192-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PMEG2010ER,115
Description
DIODE SCHOTTKY 20V 1A SOD123W
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 20 V 1A Surface Mount SOD-123W
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PMEG2010ER,115 Models
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 mA @ 20 V
Capacitance @ Vr, F
175pF @ 1V, 1MHz
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
20 V
Supplier Device Package
SOD-123W
Current - Average Rectified (Io)
1A
Operating Temperature - Junction
150°C (Max)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
340 mV @ 1 A