PMEG2010AET,215
DigiKey Part Number
1727-5822-2-ND - Tape & Reel (TR)
1727-5822-1-ND - Cut Tape (CT)
1727-5822-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PMEG2010AET,215
Description
DIODE SCHOTTKY 20V 1A TO236AB
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 20 V 1A Surface Mount TO-236AB
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PMEG2010AET,215 Models
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
200 µA @ 20 V
Mfr
Capacitance @ Vr, F
70pF @ 5V, 1MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q101
Technology
Mounting Type
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
20 V
Package / Case
Current - Average Rectified (Io)
1A
Supplier Device Package
TO-236AB
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
430 mV @ 1 A
Operating Temperature - Junction
150°C (Max)
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)