PMEG100T20ELRX is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Nexperia USA Inc.
In Stock: 7
Datasheet
Diode 100 V 2A Surface Mount SOD-123W
PMEG100T20ELRX
DigiKey Part Number
1727-PMEG100T20ELRXTR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-PMEG100T20ELRXCT-ND - Cut Tape (CT)
1727-PMEG100T20ELRXDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PMEG100T20ELRX
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 2A SOD123W
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Reverse Recovery Time (trr)
12 ns
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
1.25 µA @ 100 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Capacitance @ Vr, F
200pF @ 1V, 1MHz
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Supplier Device Package
SOD-123W
Current - Average Rectified (Io)
2A
Operating Temperature - Junction
175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
800 mV @ 2 A
Base Product Number
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)