PMEG100T10ELRX
DigiKey Part Number
1727-PMEG100T10ELRXTR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-PMEG100T10ELRXCT-ND - Cut Tape (CT)
1727-PMEG100T10ELRXDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PMEG100T10ELRX
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 1A SOD123W
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 100 V 1A Surface Mount SOD-123W
Category
Reverse Recovery Time (trr)
11.5 ns
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
900 nA @ 100 V
Capacitance @ Vr, F
125pF @ 1V, 1MHz
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Supplier Device Package
SOD-123W
Current - Average Rectified (Io)
1A
Operating Temperature - Junction
175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
750 mV @ 1 A
Base Product Number
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)