PMEG10020AELR-QX is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
onsemi
In Stock: 0
Datasheet
Diode 100 V 2A Surface Mount SOD-123W
PMEG10020AELR-QX
DigiKey Part Number
1727-PMEG10020AELR-QXTR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-PMEG10020AELR-QXCT-ND - Cut Tape (CT)
1727-PMEG10020AELR-QXDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PMEG10020AELR-QX
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 2A SOD123W
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Reverse Recovery Time (trr)
5 ns
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
300 nA @ 100 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Capacitance @ Vr, F
135pF @ 1V, 1MHz
Part Status
Active
Grade
Automotive
Technology
Qualification
AEC-Q101
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Mounting Type
Current - Average Rectified (Io)
2A
Package / Case
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
770 mV @ 2 A
Supplier Device Package
SOD-123W
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Operating Temperature - Junction
175°C