PMEG060T030ELPEZ
DigiKey Part Number
1727-PMEG060T030ELPEZTR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-PMEG060T030ELPEZCT-ND - Cut Tape (CT)
1727-PMEG060T030ELPEZDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PMEG060T030ELPEZ
Description
DIODE SCHOTTKY 60V 3A CFP15B
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 60 V 3A Surface Mount CFP15B
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PMEG060T030ELPEZ Models
Category
Reverse Recovery Time (trr)
16 ns
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
1.8 µA @ 60 V
Capacitance @ Vr, F
560pF @ 1V, 1MHz
Part Status
Active
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
60 V
Supplier Device Package
CFP15B
Current - Average Rectified (Io)
3A
Operating Temperature - Junction
175°C (Max)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
620 mV @ 3 A
Base Product Number
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)