PMEG045V150EPDAZ
DigiKey Part Number
1727-1905-2-ND - Tape & Reel (TR)
1727-1905-1-ND - Cut Tape (CT)
1727-1905-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PMEG045V150EPDAZ
Description
DIODE SCHOTTKY 45V 15A CFP15
Customer Reference
Detailed Description
Diode 45 V 15A Surface Mount CFP15
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
900 µA @ 15 V
Mfr
Capacitance @ Vr, F
1870pF @ 1V, 1MHz
Part Status
Not For New Designs
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
45 V
Package / Case
Current - Average Rectified (Io)
15A
Supplier Device Package
CFP15
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
490 mV @ 15 A
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 175°C
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)