PMEG045V100EIPE-QZ
DigiKey Part Number
1727-PMEG045V100EIPE-QZTR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-PMEG045V100EIPE-QZCT-ND - Cut Tape (CT)
1727-PMEG045V100EIPE-QZDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PMEG045V100EIPE-QZ
Description
DIODE SCHOTTKY 45V 10A CFP15B
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 45 V 10A Surface Mount CFP15B
Category
Reverse Recovery Time (trr)
22 ns
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
500 µA @ 45 V
Capacitance @ Vr, F
700pF @ 1V, 1MHz
Part Status
Active
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
45 V
Mounting Type
Current - Average Rectified (Io)
10A
Package / Case
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
540 mV @ 10 A
Supplier Device Package
CFP15B
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Operating Temperature - Junction
175°C