PESD2CANFD24VU-QX
DigiKey Part Number
1727-PESD2CANFD24VU-QXTR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-PESD2CANFD24VU-QXCT-ND - Cut Tape (CT)
1727-PESD2CANFD24VU-QXDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PESD2CANFD24VU-QX
Description
TVS DIODE 24VWM 42VC SOT323
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
42V Clamp 2.6A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount SOT-323
Capacitance @ Frequency
5.2pF @ 1MHz
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TA)
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q101
Bidirectional Channels
2
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
24V (Max)
Package / Case
SC-70, SOT-323
Voltage - Breakdown (Min)
25.5V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
42V
Base Product Number
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
2.6A (8/20µs)