PESD24VF1BSFYL
DigiKey Part Number
2156-PESD24VF1BSFYL-1727-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PESD24VF1BSFYL
Description
PESD24VF1BSF - ULTRA LOW CAPACIT
Customer Reference
Detailed Description
17V Clamp 1A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount DSN0603-2
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
1A (8/20µs)
Mfr
Power Line Protection
No
Packaging
Bulk
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
0.25pF @ 1MHz
Type
Zener
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Bidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
24V (Max)
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Voltage - Breakdown (Min)
24.5V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
17V