PESD15VS1UB-QF
DigiKey Part Number
1727-PESD15VS1UB-QFTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PESD15VS1UB-QF
Description
TVS DIODE 15VWM 40VC SOD523
Customer Reference
Detailed Description
40V Clamp 5A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount SOD-523
Category
Power Line Protection
No
Mfr
Applications
CAN, Telecom
Packaging
Tape & Reel (TR)
Capacitance @ Frequency
32pF @ 1MHz
Part Status
Discontinued at DigiKey
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TA)
Type
Zener
Grade
Automotive
Unidirectional Channels
1
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
15V (Max)
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Breakdown (Min)
17.6V
Package / Case
SC-79, SOD-523
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
40V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
5A (8/20µs)
Base Product Number
Power - Peak Pulse
160W