PDZ5.1BGWJ
DigiKey Part Number
1727-7769-2-ND - Tape & Reel (TR)
1727-7769-1-ND - Cut Tape (CT)
1727-7769-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PDZ5.1BGWJ
Description
DIODE ZENER 5.1V 365MW SOD123
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 5.1 V 365 mW ±2.35% Surface Mount SOD-123
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
2 µA @ 1.5 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.1 V @ 100 mA
Series
Operating Temperature
150°C (TJ)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Tolerance
±2.35%
Package / Case
Power - Max
365 mW
Supplier Device Package
SOD-123
Impedance (Max) (Zzt)
60 Ohms