PDZ27B-QZ is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Similar
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 8 790
Datasheet
Zener Diode 27 V 400 mW ±2% Surface Mount SOD-323
PESD15VL1BA,115
PDZ27B-QZ
DigiKey Part Number
1727-PDZ27B-QZ-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PDZ27B-QZ
Description
DIODE ZENER 27V 400MW SOD323
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 nA @ 21 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.1 V @ 100 mA
Series
Operating Temperature
150°C (TJ)
Tolerance
±2%
Package / Case
Power - Max
400 mW
Supplier Device Package
SOD-323
Impedance (Max) (Zzt)
40 Ohms