NX3008PBKVL
DigiKey Part Number
1727-NX3008PBKVLTR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-NX3008PBKVLCT-ND - Cut Tape (CT)
1727-NX3008PBKVLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NX3008PBKVL
Description
MOSFET P-CH 30V 230MA TO236AB
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
P-Channel 30 V 230mA (Ta) 350mW (Ta) Surface Mount TO-236AB
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
NX3008PBKVL Models
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
0.72 nC @ 4.5 V
Mfr
Vgs (Max)
±8V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
46 pF @ 15 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
350mW (Ta)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Grade
Automotive
Drain to Source Voltage (Vdss)
30 V
Qualification
AEC-Q101
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Mounting Type
Surface Mount
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
2.5V, 4.5V
Supplier Device Package
TO-236AB
Rds On (Max) @ Id, Vgs
4.1Ohm @ 200mA, 4.5V
Package / Case
Vgs(th) (Max) @ Id
1.1V @ 250µA