NEX40400DDAZ
DigiKey Part Number
1727-NEX40400DDAZTR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-NEX40400DDAZCT-ND - Cut Tape (CT)
1727-NEX40400DDAZDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NEX40400DDAZ
Description
4.5V TO 40V, 600MA, SYNCHRONOUS
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.8V 1 Output 600mA SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6
Category
Voltage - Input (Max)
40V
Mfr
Voltage - Output (Min/Fixed)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Voltage - Output (Max)
40V
Part Status
Active
Current - Output
Function
Step-Down
Frequency - Switching
1.05MHz
Output Configuration
Positive
Synchronous Rectifier
Yes
Topology
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Output Type
Mounting Type
Surface Mount
Number of Outputs
1
Package / Case
Voltage - Input (Min)
4.5V